W zawrotnym tempie zużywamy paliwa kopalne, wycinamy lasy pod uprawy i pastwiska, zużywamy niepotrzebnie hektolitry wody… Traktujemy zasoby Ziemi, jakby były nieskończone. A nie są. Środowisku naturalnemu grozi degradacja. Czas temu zapobiec.
Wystarczy tylko 10 kroków, by zadbać o środowisko. Sprawa jest pilna. W ciągu ostatnich 50 lat bezpowrotnie straciliśmy ponad połowę dzikiej natury. Zniknęło prawie 20 proc. amazońskich lasów deszczowych, populacja kręgowców spadła o 60 proc., a liczba gatunków słodkowodnych aż o 83 proc. Wszystko przez działalność człowieka: spalanie paliw kopalnych, wycinanie lasów deszczowych czy hodowla zwierząt gospodarskichspowodowały wzrost temperatury na Ziemi. A to doprowadziło do degradacji flory i fauny oraz spowodowało, że mamy do czynienia z coraz dziwniejszymi anomaliami pogodowymi. Czas ratować środowisko.
Segregowanie śmieci to jedno z najprostszych działań, które można podjąć, by przyczynić się do ochrony środowiska. Najprościej wygospodarować w domu lub mieszkaniu miejsce na cztery pojemniki: szkło, plastik, papier i śmieci zmieszane. Segregując odpady, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Papier wrzucany do segregowanego pojemnika nie może być zatłuszczony – taki trafia do śmieci zmieszanych. Jeden tłusty ręcznik papierowy może zepsuć całą kadź z papierem do recyklingu! Wyrzucając plastikowe butelki, zawsze odkręcaj z nich nakrętki – są one wykonane z zupełnie innego tworzywa, dużo cenniejszego i łatwiejszego w przetworzeniu. Szkolne akcje zbierania nakrętek mają sens – jeden kilogram takiego plastiku kosztuje w skupie nawet 80 groszy. Za te pieniądze organizacje charytatywne finansują sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych. Do pojemnika na szkło nie wrzucaj potłuczonych szklanek, ani talerzy. To miejsce tylko na butelki i słoiki. I jeszcze jedno!Wyrzucaj śmieci bezpośrednio ze swojego domowego pojemnika. Worki na śmieci – to też śmieci!
Jest naukowo udowodnione, że nasz wzrok najlepiej odpoczywa, kiedy patrzymy na zieleń. Postaraj się, aby było jej jak najwięcej. Jak zadbać o naturę? Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim zwracaj uwagę, by nie deptać trawników i nie parkować na nich samochodu. Innym działaniem, które możesz podjąć jest rezygnowanie z papieru: nie drukuj e-maila, jeśli nie musisz tego robić, zrezygnuj z papierowych rachunków i przerzuć się na opłacanie faktur przez internet. Kup bilet elektroniczny i noś ze sobą własny kubek do kawy – ten papierowy jest woskowany i nie nadaje się do przetworzenia. Na święta Bożego Narodzenia kup drzewko w doniczce, a po świętach posadź je w jakimś ładnym miejscu.Zaproś też pszczoły murarki do swojego ogródka, a nawet na balkon – tam też chętnie się wprowadzą. Ten gatunek nie żądli, a jest najbardziej pracowitym ze wszystkich, jakie mieszkają w naszym kraju. Bez pszczół nie ma roślin. A bez roślin – nie ma nas.
Ponad miliard dwieście tysięcy ludzi ma utrudniony dostęp do wody pitnej, a kolejne 200 milionów cierpi z powodu pragnienia. Według WHO co 15 sekund umiera gdzieś na świecie jedno dziecko – właśnie z powodu chorób wywołanych niedostatkiem wody pitnej. Już te dane powinny skłonić do tego, by oszczędzać wodę. Jeszcze bardziej zatrważające jest to, że wkrótce zasoby wody mogą się wyczerpać. Wody słodkie to zaledwie 3 proc. wszystkich wód na Błękitnej Planecie. Większość z nich to lodowce i pokrywa śnieżna na Antarktydzie, na drugim miejscu są wody podziemne, dopiero na końcu rzeki i jeziora. Czas więc zacząć oszczędzać wodę. Zamiast kąpać się w wannie, weź krótki prysznic. Myjąc zęby, zakręć kran i do płukania ust użyj kubka. Zaoszczędzisz nawet 9 litrów wody. Sprawdź, czy Twoje krany i spłuczki są szczelne. Możesz ocalić nawet 90 litrów wody tygodniowo. A jeśli została Ci woda po płukaniu warzyw, podlej nią kwiatki. Podlewać trzeba jednak z głową. Nie rób tego w upalny dzień. Poczekaj do zmierzchu. Dzięki temu mniej wody wyparuje, a rośliny więcej skorzystają na podlewaniu.
Wywóz mebli Warszawa – sprawdź kompletną ofertę i aktualny cennik.
Rzuć okiem także na naszą ofertę odnośnie sprzątania piwnic w Warszawie.
Jeszcze nie ma treści do pokazania.
Opracowanie:
EkoBus – opróżnianie mieszkać w Warszawie