...

Co zrobić z zużytymi oponami? Czy można je wyrzucić?

Gdy bieżnik w oponie ulegnie zużyciu, to znak, że trzeba wymienić ogumienie na nowe. Stare opony można oddać do utylizacji w wybranych miejscach lub wykorzystać do zrobienia oryginalnej ozdoby ogrodowej. A co jeszcze można zrobić ze zużytymi oponami? I czy można je wyrzucić?

Dlaczego warto oddać opony do utylizacji?

Zużyte opony zajmują dużo miejsca, dlatego kierowcy zwykle nie chcą ich przechowywać w piwnicy czy garażu. Pozbycie się starych opon wcale nie musi być trudne, jeśli dana osoba wie, gdzie może je oddać, by zostały poddane stosownej obróbce. Utylizacja opon pozwoli odzyskać cenne materiały, które mogą zostać ponownie wykorzystane w różnych procesach produkcyjnych. Stare opony mogą na przykład zostać użyte jako wysokoenergetyczne paliwo w cementowniach, a wyspecjalizowane firmy mogą pociąć i rozdrobnić gumę, by uzyskać granulat, który będzie miał wiele praktycznych zastosowań w budownictwie. Stalowe elementy opony warto przetopić, by nadawały się do ponownego użytku, natomiast tekstylia są często wykorzystywane jako składnik betonu.

Gdzie można oddać opony?

Obecnie istnieje kilka miejsc, gdzie można bezpiecznie oddać zużyte opony niezależnie od ich wielkości czy rodzaju. Jeśli kierowca posiada stare opony i chce się ich pozbyć, to może je zostawić w:

  • zakładzie wulkanizacyjnym, podczas wymiany opon na nowe
  • lokalnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów
  • Centrum Utylizacji Opon
  • na lokalnej zbiórce odpadów organizowanej przez samorząd
  • prywatnej firmie świadczącej usługi wywozu mebli i gabarytów

Przy czym warto zaznaczyć, że oddanie ogumienia do Centrum Utylizacji Opon to rozwiązanie dedykowane głównie dużym firmom i zakładom produkcyjnym, które co roku muszą poddać utylizacji ogromne ilości tego produktu.

Czy można wyrzucić stare opony?

Guma w oponie jest zrobiona z wielu toksycznych dla środowiska substancji, które dodatkowo bardzo powoli się rozkładają, przez co mogą negatywnie oddziaływać na lokalny ekosystem. Dlatego zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, zużytych opon nie wolno wyrzucać do kontenerów na śmieci, a jedynie należy je oddać podmiotom, które zajmują się ich utylizacją lub recyklingiem. Oczywiście nie oznacza to, że takiej opony kierowca nie może wykorzystać na własny użytek jako na przykład ozdoby ogrodowej lub do zrobienia przeszkody dla psa czy huśtawki dla dzieci. Ważne, by nie pozostawiać opony w miejscach do tego nieprzeznaczonych, ponieważ jest to wykroczenie, za które kierowca może otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to może zakończyć się zasądzeniem grzywny, a jej wysokość będzie uzależniona od decyzji sędziego i może wynieść nawet do 30 tys. zł.

Obecnie panuje moda na recykling, dlatego w internecie znajduje się wiele inspirujących artykułów, gdzie opisano ciekawe sposoby na nadanie oponom drugiego życia. Z ogumienia z powodzeniem można zrobić meble, wiszące lampy, dekoracje ścienne lub piaskownice dla dzieci. Jeśli jednak kierowca nie ma pomysłu na wykorzystanie opon do innych celów, to powinien oddać je w sprawdzone miejsce, gdzie zostaną poddane utylizacji.

Dokładną ofertę i cennik związany z usługą likwidacji i czyszczenia mieszkań w Warszawie znajdziemy na podstronie.

Sprzątanie warszawskiej piwnicy – Sprawdzą dokładną ofertę!

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.