...

Jak prawidłowo utylizować sprzęt AGD i RTV?

Coraz częściej spotykamy się z przykrym faktem, iż nasze sprzęty elektryczne i elektroniczne psuja się szybciej niż kiedyś, zazwyczaj tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Dodatkowo producent nie przewidział taniej możliwości naprawy, każąc wymieniać łożysko bębna zespolone z połową pralki lub tak zwany „dysk twardy eMMC” przylutowany do płyty głównej laptopa. Takie zabiegi producentów wymuszają często zakupy nowego sprzętu, ponieważ starego nie opłaca się naprawiać.

Czy zużyty sprzęt AGD i RTV można wyrzucić do śmietnika?

Zepsuty lub przestarzały sprzęt oczywiście nie jest nam już potrzebny. Zapaleni majsterkowicze zapewne powyciągają to i owo z przydatnych części, jednak przetrzymywanie plejady pralek, lodówek czy telewizorów w domu doprowadzi do jego zagracenia. Trzeba się więc go pozbyć.

Zużytego sprzętu nie wolno wyrzucać na śmietnik. Bez względu na to, czy jest to telefon komórkowy, czy lodówka, za niewłaściwe pozbycie się nieprzydatnego już sprzętu AGD lub RTV grozi kara do 5 tysięcy zł. Szkoda ryzykować, zwłaszcza że możemy pozbyć się niepotrzebnych rzeczy za darmo.

Co zrobić ze zużytym sprzętem?

Oddaj w sklepie

Zużyty sprzęt możemy oddać za darmo w sklepie podczas zakupu nowego. Jest to jednak obarczone pewnymi warunkami, które musimy spełnić:

  • zużyty sprzęt musi być tego samego rodzaju, co nowy – sklep nie przyjmie zmywarki zamiast lodówki.
  • zużyty sprzęt musi być kompletny – sklep ma prawo odmówić odbioru niekompletnej pralki, pozbawionej części metalowych, nadających się na złom
  • sklep nie ma obowiązku zapewnienia transportu – każdy sklep praktykuje inny sposób, od darmowego odbioru podczas przywozu nowego sprzętu, po konieczność dostarczenia zepsutego AGD lub RTV samodzielnie.
  • sklepy o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych mają obowiązek odbioru tzw. małogabarytowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nawet wtedy, gdy nie dokonaliśmy zakupu nowego. Mowa tu o bateriach, telefonach komórkowych, bateriach, tosterach itp.

Zadzwoń po specjalistyczną firmę

W niektórych miastach funkcjonują firmy, które zajmują się gospodarowaniem elektrośmieciami. Firmy te prowadzą różne akcje zbierania elektroodpadów. Często można oddać je w szkole lub w wyznaczonych miejscach o wyznaczonej porze. Po umówieniu firma przyjeżdża również do domu i za darmo odbiera niepotrzebny sprzęt.

Adresów i telefonów firm, które zajmują się gospodarowaniem elektrośmieciami, należy szukać na stronach internetowych urzędów miasta i gmin, które mają obowiązek informacyjny.

Przekaż do PSZOK

Te tajemnicze literki to Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Prowadzone są przez gminy samodzielnie lub za pośrednictwem innych firm. Adresy i telefony, podobnie jak uprzednio są podane na oficjalnych stronach Urzędów.

PSZOK-i odbierają za darmo wszystkie elektrośmieci, nawet te na wpół pozbawione części, których nie chciały odebrać sklepy. Niestety, często są przepełnione lub mają wyznaczone godziny pracy, dlatego lepiej wcześniej zadzwonić i umówić się na konkretny termin. Nie zapewniają również transportu. Musimy samodzielnie dostarczyć AGD lub RTV do punktu.

Bądź EKO!

Jeżeli chcemy pomóc naszemu środowisku naturalnemu, warto poświęcić chwilę i zastanowić się, jak prawidłowo utylizować sprzęt AGD i RTV. Możliwości mamy dużo, a korzyści są nieocenione. Wyrzucone elektrośmieci mogą uwalniać do środowiska niebezpieczne i toksyczne substancje, podczas gdy poddane odpowiedniemu recyklingowi zapewnią odzysk cennych metali. Przyszłe pokolenia, korzystające z zasobów naszej planety zapewne nam za to podziękują.

Wywóz mebli Warszawa —> KOMPLETNA OFERTA <— Likwidacja mieszkań Warszawa | sprzątanie piwnic Warszawa

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.